Tmaindt hozzszls
|
2009.08.27. 15:03 - |
Megdbbent adatok
Statisztikai adatok, s megdbbent tnyek a dohnyzssal kapcsolatosan
- vente 5 milli olyan ember hal meg vilgon, akinek halla pusztn a dohnyzssal hozhat sszefggsbe, azaz minden 10. msodpercben bekvetkezik egy olyan halleset, amirt a dohnyzs okolhat.
- Napi 20 szl cigaretta fogyasztsa hatszorosra nveli a szvinfarktus bekvetkeztnek kockzatt.
- 14 vesnl idsebb lakossg krlbell harmada dohnyzik, melynek ksznheten orszgos tlagban fejenknt 2654, sszesen tbb mint 20 millird szl cigarettt fstlnk el vente.
- Az aktv dohnyosoknak krlbell 80%-a 18 ves kora eltt kezdi el a cigarettzst.
- A fiatalok krben egyre emelkedik a dohnyzs gyakorisga: a 15-18 vesek 30%-a dohnyzik.
- A vilgon minden nap kzel 3000 18 ven aluli vlik a dohnyzs rabjv.
- Egy aktv dohnyos, akr 20-25 vet is elvehet sajt letbl.
- A vilgon a frfiak 47%-a / nk 12%-a dohnyzik.
- A tudomnyos szmtsok azt bizonytjk, hogy a tdrk okozta hallozs 90-95%-a, az egyb szervek rkos megbetegedsnek kzel egyharmada, a szv- s rrendszeri betegsgek kzel egynegyede elkerlhet lenne, ha nem dohnyoznnk.
- Magyarorszgon a lakossg 40-50%-a dohnyos, az Egyeslt llamokban ez az arny mindssze 26%.
- Haznk a cigarettafogyasztsban a vilgon az els helyen ll.
- A dohnyzs tlagosan 65 000 forintos ves kiadst jelent. Az ers dohnyosok ennek hrom-ngyszerest is elkltik.
- Az Egyeslt llamokban vente 1 %- kal cskken a dohnyz lakosok arnya.
- A szervezet a dohnyzs abbahagysa utn csak bizonyos idvel tud megszabadulni a dohnyzs kros hatsaitl, gy nhny vig a "volt dohnyosok" rizikja - a szvinfarktus kialakulsa szempontjbl - nagyobb, mint azok, akik sohasem dohnyoztak. De a "volt dohnyosok" kockzata minden esetben kisebb, mint az aktvan dohnyzk.
- Minden vben a dohnyzs tbb embert l meg, mint a kzlekedsi balesetek, tzesetek, AIDS, alkohol s egyb drogok egyttesen, s ezzel vezet hallok a fejlett orszgokban.
- A dohnyzs csak az USA-ban vente50 millird dollr kltsget okoz az llamnak.
- A fld lakossgbl 1,1 millirdan dohnyoznak s ennek kzel szzszoros mennyisgt szvjk el naponta.
- A ma dohnyzsra rszok tizenvesek fele vrhatan a dohnyzstl fog meghalni lete derekn.
- Csak az USA-ban 300.000 passzv dohnyos gyermek szenved slyos lgzsi nehzsgekkel.
- A dohnyfstbl eddig kimutatott 4.000 anyagbl 43-rl ksrletesen bizonytott, hogy rkot okoz.
- A dohnyzs frfiaknl cskkenti a spermiumok letkpessgt, s impotencihoz vezethet.
- A dohnyfst nknl megnveli a csontritkuls eslyt s fokozott szrzet nvekedshez vezethet.
- Azon orszgokban, ahol vtizedek ta elterjedt a dohnyzs: a tdrk-hallozs 90-95 %-rt, az sszes rkhallozs 30-35 %-rt, az idlt lgti betegsgekben bekvetkez hallozs 80-85 %-rt, a szv s rrendszeri hallozs 20-25 %-rt a dohnyzs okolhat.
-
A vilgon naponta mintegy 77, vente pedig 28 000 olyan embert vesztnk el, akiknek a halla sszefggsbe hozhat a DOHNYZSSAL (14 593 frfi s 13 407 n)!
-
A dohnyzsvalsznsge jelentsen magasabb Budapesten, mint brhol msutt az orszgban a fvrosi felnttek 39% dohnyzik. A legkedvezbbek az adatok a megyei jog vrosokban, ahol "csupn" 29% gyjtott r az elmlt hten.
-
A kzpkor dohnyosok 47, az idskorak 62% kezdte a dohnyzst fiatal felnttknt (18 ves korban vagy afelett) a ma 18-30 ves dohnyosok kztt ez az arny mindssze 26% vagyis e korosztly hrom negyede gyermek- vagy serdlkorban kezdte a dohnyzst.
- A dohnyosok s nem-dohnyosok egytt - 97 szzalka gondolja, hogy a dohnyzs kros az egszsgre. A dohnyosok 95 szzalka is azon a vlemnyen van, hogy a cigarettzs rtalmas az egszsgre (mgis dohnyoznak).
- A dohnyosok elnzbbek a cigarettban tallhat kros anyagokkal szemben. 6% szerint ezek nem felelsek a tdrk kialakulsrt (a nemdohnyzk 2% gondolja ugyanezt) 7% nem tartja felelsnek ezeket a szv- s keringsi betegsgek kialakulsban (nemdohnyzk: 3%) 5% szerint ezek nem jtszanak szerepet a ggerk kialakulsban sem (nemdohnyzk: 2%).
- Az amerikaiak tolerancija a dohnyosokkal szemben: 40% teljesen kitiltan a dohnyzst az ttermekbl (a magyar tlag 24%) 34 szzalk a munkahelyekrl (Mo.: 14%) s 24% a szllodkbl is (Mo.: 13%).
- Azok, akik 11 vesen arrl szmoltak be, hogy mr elszvtk letk els cigarettjt, jval nagyobb esllyel vltak dohnyoss a ksbbiekben, mint a tbbiek. Ez mg akkor is igaz, ha az els szl cigaretta utn vekig nem gyjtottak r.
- A "tzkeresztsgen" mr tesett gyerekek tbb mint ktszer akkora arnyban dohnyoztak 14 vesen, mint azok, akik 11 ves koruk eltt nem gyjtottak r soha.
- A dohnyipar vi 4,6 millird dollrt, azaz napi 12,6 milli dollrt klt dohnyreklmokra.
- A dohnyz felnttek 90%-a 18 ves kora eltt, mg a "kemny mag" 11-13 ves kora kztt kezdett el dohnyozni.
- A tdrk tbb nt l meg vente, mint a mellrk, s hogy a dohnyzs tbb gyermeknket fogja meglni, mint a kbtszerezs, az alkoholizmus, az ngyilkossg s a balesetek egyttvve.
- A dohnyz nk 50%-al nagyobb esllyel kapnak in
|
[7-1]
Megdbbent adatok a magyar fiatalok szexulis felvilgostsrl
2008-12-27 17:26:29
Azokban az iskolkban, ahol a tanrok egyltaln vllalkoznak arra, hogy valamely tanra keretein bell a szexulis felvilgostst is belevegyk a tantervbe, ott sem kapnak elg informcit a fiatalok az egszsges szexulis letrl, az rzelmekrl, a kapcsolatokrl s a nemi szerepekrl. Ez derlt ki egy olyan tfog felmrsbl, amit tzezer, 14 s 22 v kztti fiatal rszvtelvel ksztettek.
A haznkon kvl mg hat krnyez orszgban: Horvtorszgban, a Cseh Kztrsasgban, Lengyelorszgban, Romniban, Szerbiban s Szlovkiban kitlttt krdveken keresztl a szakemberek arra kerestk a vlaszt, hogy hogyan vlekednek a leginkbb rintettek a szexulis felvilgosts helyzetrl hazjukban.
Az eredmnyek alapjn ltalnosan jellemz, hogy a fiatalok sehol sem elgedettek az eladsok tartalmval s tematikjval. A tanrok keveset foglalkoznak az rzelmekkel, a kapcsolatokon belli frfi-ni szerepekkel s a legtbb nemi betegsggel. Megdbbent adat, hogy a magyar fiatalok 97 szzalka vallotta gy, hogy tbb s rszletesebb felvilgostst ignyelne. A hazai ltalnos s kzpiskolkban az iskolaorvoshoz, a vdnhz fordulhatnak a dikok az effle krdseikkel, de az egyni rdeklds nyilvn mindkt fl szmra knos.
A Budapesti Orvostanhallgatk Kortrsoktat Alaptvnya, a BOKA aktivisti mr hsz ve jrjk az iskolkat, hogy eladsokat tartsanak a fiataloknak. Molnrn Garbacz Anna, a BOKA vezetje szerint azonban vrl vre kevesebb intzmnybe jutnak el. „Pedig tudomnyos kutatsok is bizonytottk, hogy a kiegyenslyozott prkapcsolat s szexualits pp gy hozzjrul az egszsg megtartshoz, mint a tpllkozs, vagy a testmozgs” – mondja Csords gnes, a Magyar Vdnk egyesletnek elnke.
Dikok s tanrok szmra is nyjt informcikat az a felvilgost program, amit a Szlszeti-Ngygyszati Prevencis Tudomnyos Trsasg mkdtet A-HA! nven.
|
Megdbbent statisztikk az alvssal kapcsolatosan!
Az Alvs Vilgnapjt kt ve indtottk Amerikban, dtumt a nyri idszmtshoz igaztottk, ami idn mrcius 20-ra esik. Az esemny clja, hogy felhvja a trsadalom figyelmt a minsgi alvs s az alvssal kapcsolatos betegsgek megelzsnek a fontossgra.
A kezdemnyezs vilgmretv ntte ki magt, megemlkeznek rla Eurpa szmos orszgban, st Knban s Japnban tbb hetes elkszletek, konferencik s mdiabeszlgetsek ksrik.
Magyarorszg idn elszr csatlakozik a World Sleep Day nemzetkzi esemnyeihez
Minden okunk megvan r, mivel a szakemberek szerint nem jl alszunk. A rosszul alvk szma az eurpai tlagnl nem jobb, s mg nagyobb baj, hogy sokan nincsenek tisztban azzal, hogy alvsbetegek. A horkolson, mint az egyik legismertebb rzkelhet tneten kvl mg vagy nyolcvanfle alvsbetegsget ismer az alvstudomny, jelents rszk gygythat.
A 2009. vi nemzetkzi alvsnapon az alvs s a kzlekeds sszefggseire is felhvjk a figyelmet. Magyarorszgon is egyre tbbet hallani az gynevezett elalvsos kzlekedsi balesetekrl, melyek oka egyrtelmen valamilyen alvszavar vagy alvsbetegsg. A hazai alvsgygyts eurpai sznvonal, a specilis alvs szakorvosok vente tbb ezer beteget kezelnek eredmnyesen.
Vilgnapi zenetek
„Nemzetkzi becslsek szerint a fejlett orszgokban a lakossg mintegy 30%-t rinthetik a klnbz alvsbetegsgek .A legismertebbekben, mint az apnoben s az insomniban tbb szz millian szenvednek, nem kevesebben horkolnak, amely slyos betegsg tnete is lehet. A legfontosabb feladat a megoldskeress, illetve a megelzs. Fel kell hvni a lakossg figyelmt a veszlyekre, ebben a mdinak is fontos a szerepe. Elidzi a stressz, az elhzs, a tlzott munkamegterhels s az egszsgtelen szoksok a leginkbb okolhat tnyezk.”
World Sleep Day 2009.
„Szmtalan brenlti betegsgnk okait az alvsban kell keresnnk, azaz megelzsk a terpis mdszerekkel sokkal kltsghatkonyabb lehetne. Van, aki nem is tud arrl, hogy alvsa nem megfelel. Nem is gondol arra, hogy a napkzbeni fradtsg, levertsg, feledkenysg oka a nem megfelel minsg alvs.”
Dr. Szakcs Zoltn ftitkr, Magyar Alvsdiagnosztikai s Terpis Trsasg
Kapcsold felmrs a magyar alvsszoksok megismersre
Az Alvs Vilgnapja alkalmbl 6.631 f megkrdezsvel ksztett felmrst a Naturhome.hu alvscentrum 2009. mrciusban a magyar alvsszoksok megismersre, alvskultrnk feltrkpezsre.
Megdbbent adat: A vlaszadk 70%-a ritkn, vagy soha nem rzi gy, hogy eleget aludt volna, 28% bred gyakorta pihenten, s csupn 2% szmolt be arrl, hogy mindig elg idt tlt alvssal.
Ha az ember huzamosabb ideig nem tud gyba bjva egy fl rn bell lomba szenderlni, vagy gyakorta riad fel - ltszlag ok nlkl - az jszaka kzepn s nem tud visszaaludni, de ha reggelente srn bred sszetrten, kicsavarva, knz fejfjssal, esetleg leveg utn kapkodva - ezek a tnetek alvszavarra, betegsgre utalnak. Az alvsproblmk gygythatk, a tneteket szlelve forduljunk mielbb szakemberhez! - hangslyozta Nagy Gyngyi, a Naturhome.hu alvstancsadja.
A frfiak ksbb fekszenek, s szvesebben lustlkodnak reggel
Munkanapokon a rsztvevk 69%-a este 9-11 kztt fekszik le, 10% bjik gyba 9 eltt, s 21% tr nyugovra 11 ra utn. A nap 6-7 kztt kezddik legtbbjknek (46%), 6 eltt bred 35%, s 19% kel fel 7 ra utn. Htvgn mintegy egyharmaduk (37%) fekszik 11 utn, s kzel ktharmaduk (66%) kel egy rval ksbb. A frfiak br ksbb fekszenek estnknt, ksbb is kelnek reggelente.
A felmrs szerint az elalvshoz szksges id hossza a kor elrehaladtval emelkedik. Mg a 30-as veikben jrk 7.1%-a alszik el 30 percnl hosszabb id alatt, addig ez az rtk az 50-eseknl duplja (13.4%), 60 v felett pedig mr 17.5%. ltalnossgban elmondhat, hogy a vlaszt adk mintegy 9.7%-nl problms az elvalvs.
A vlaszadk tbb mint 90%-a kzd napkzben az lmossggal, s 36%-ukra tbbszr tr napkzben lmossg. A vltott mszakban dolgoznl ez az arny jval magasabb, minden msodik ember (49%) kzd a problmval. A napkzbeni fradtsg kedveztlenl hat munkahelyi teljestkpessgkre, tovbb intenzv veszlyeztet tnyez a kzti kzlekedsben.
Minden harmadik magyar horkol!
A megkrdezettek 52%-a szmolt be idszakos alvsproblmrl, 20%-uk pedig lland, vagy visszatr alvszavarral kzd. A rsztvevk kzel egynegyede (24%) talussza az jszakt, tbb mint ktharmada (69%) megbred legalbb egyszer jjelente, s 7% bred tbb mint 3 alkalommal jszaka.
A horkols majd minden harmadik rsztvevt rint krds - 28% horkol lmban, s 23% nem tudott vlaszolni a krdsre, horkol-e jszaka. Fontos tudni, hogy a horkols egyik eljele lehet az alvsi apnoe betegsgnek.
A Magyarok fele az oldaln fekve alszik
Az jszaka sorn a rsztvevk dnt tbbsge (52%) oldalt fekve alszik, kzel negyede (22%) hason, s jelents azok szma (16%), akik forgoldva, sszevissza alszanak. A vlaszadk jelents hnyada (45%), tbb mint heti 40 rt tlt munkval. Rluk elmondhat, hogy tbbket (75%) rinti idszakos, vagy lland alvsproblma s gyakrabban rzik magukat stresszesnek (44%) a nap vgn, mint a kevesebbet dolgozk (34%).
A Naturhome.hu kutatsbl kiderl, hogy keveset alszunk, s gyakran rosszul, nem kielgten. Amg az lmatlansg tmeneti jelleg, nem okoz gondot, ellenben a tarts kialvatlansg szmtalan betegsg okozja, mr csak ezrt is rdemes jkat aludni, meg persze jl is esik - mondta Nagy Gyngyi alvstancsad.
|
Megdbbent adatok a netezsrl
Mg cumizik s nem szobatiszta, de mr netezik. Megdbbent felmrs a netezs alakulsrl!
A Nielsen Online j tanulmnya szerint 16 milli, 2 s 11 v kztti amerikai gyermek volt jelen online mjusban. Ezzel ez a korcsoport a teljes internetez kzssg 9,5 szzalkt adta. A legfiatalabb korcsoport, a 2-4 vesek valsznleg mg nem a Twitteren kldzgetik 140 karakteres zeneteiket, vagy tltenek ki Facebook kvzeket, sokkal inkbb szleik lben lve nzik a gyerekeknek szl tartalmakat, vagy jtszanak valamilyen egyszer oktatjtkkal, mondta el Peter Grunwald, a Grunwald Associates LLC elnke. A cg a gyermekek s a technolgia viszonynak kutatsra specializldott.
Az elmlt t vben a Nielsen szerint a gyermekek online jelenlte 18 szzalkkal nvekedett, szemben a tbbi korosztly 10 szzalkos arnyval. Ez a szm mg inkbb meglep, ha hozzvesszk, hogy az Egyeslt llamokban a 14 v alatti korcsoport szma vek ta cskken. sszessgben a gyerekek internet eltt tlttt ideje 63 szzalkkal nvekedett az elmlt 5 vben, a 2004 mjusi 7 rrl az idei 11 rra.
A cg kutatsbl az is kiderlt, hogy a fik 7 szzalkkal tbb idt tltenek online, mint a lnyok, de az utbbiak 9 szzalkkal tbb weboldalt ltogattak. Grunwald szerint a gyerekek mr nekilttak sajt tartalmaik ellltsnak, ahelyett, hogy csupn passzv rsztvevi lennnek az online trnek. |
Megdbbent adatok az hez gyerekekrl
Az elmlt vben 40 millival ntt azoknak az embereknek a szma a vilgon, akik nem jutnak elegend lelemhez a magas lelmiszerrak miatt - jelentette be az ENSZ lelmezsi s Mezgazdasgi Szervezete (FAO) kedden Rmban.
– A rosszul tpllt emberek szma 2008-ban elrte a 963 millit - mondta Jacques Diouf, a szervezet figazgatja, hozztve, hogy a jelenlegi pnzgyi vlsg tovbb nvelheti az hnsg s a szegnysg ldozatainak a szmt.
A FAO jelentse szerint az elgtelenl tpllt npessg tlnyom rsze, 907 milli ember, fejld orszgokban l, elssorban Indiban, Knban, a Kongi Demokratikus Kztrsasgban, Bangladesben, Indonziban, Pakisztnban s Etipiban.
Az ENSZ szakostott szervezete szeptemberben hozta nyilvnossgra, hogy az lelmiszerrak hirtelen megugrsa miatt egyedl 2007-ben 75 millival ntt az hezk szma. Br az rak ez v eleje ta nmileg cskkentek, az lelmezsi vlsg tovbbra is komoly problmt jelent szmos szegny orszgban.
Hafez Ghanem, a FAO helyettes vezetje kiemelte: ers politikai akaratra s vente legalbb 30 millird dollrnyi befektetsre lenne szksg a szegny orszgokban ahhoz, hogy 2015-re - a vilgszervezet millenniumi fejlesztsi cljainak megfelelen - a felre cskkenhessen az hezs ltal sjtottak szma az 1990-es szinthez kpest. |
Megdbbent adat: hat abortusz rnknt
2009-05-10 06:53
Heti Vlasz Online
rnknt hat terhessg megszakts vgeznek ma Magyarorszgon, s egyre tbb az abortuszra jelentkezk kztt a 13-18 ves lny. A szakemberek ezrt riadt fjtak: j eszkzkkel s mdszerekkel igyekeznek felvilgostani a tiniket. sztl jra lesz szexulis felvilgosts az iskolkban.
Alig van ma szexulis felvilgost ra az iskolkban, a tinik tjkozottsga pedig a vdekezsrl s a szexulis ton terjed betegsgekrl katasztroflis - ezt llaptja meg a Szlszeti-Ngygyszati Prevencis Tudomnyos Trsasg egy kzelmltban kszlt felmrse. A tanulmny szerint a fiatalok alig fele ismeri csak az AIDS-en kvl valamilyen ms, annl sokkal gyakoribb szexulis ton terjed betegsget.
Radsul az els szexulis aktusnl - amelynek idpontjt a felmrs 14 s 16 ves kor kz teszi - a tindzserek 90 szzalka semmilyen formban nem vdekezik. A szakemberek ennek tudjk be, hogy nvekszik a 13-18 ves lnyok krben az abortusz, amelybl a statisztikk szerint amgy is tbb van, mint kne: Magyarorszgon rnknt hat terhessg-megszaktst vgeznek.
Pedig egy vszergyrt cg felmrse szerint a dikok ignyelnk a szles kr szexulis tjkoztatst. A megkrdezett 1500 tindzser szinte egynteten elgedetlen volt jelenlegi az iskolai felvilgostssal, s 53 szzalkuk szvesen is venn, ha a felvilgostsokkor sokfle tmrl lehetne beszlgetni, gymint az rzelmekrl, kapcsolatokrl s nemi szerepekrl. A felmrs arra is rvilgtott, hogy a szexualitssal kapcsolatban a fiataloknak nem a szlk, hanem a bartok jelentik az elsdleges informciforrst.
A helyzet javtsra a Szlszeti-Ngygyszati Prevencis Tudomnyos Trsasg szeptembertl az A-HA! Orszgos Szexulis s Mentlhigins Felvilgost Program keretben felvilgost rkat tart majd az iskolkban. A fiatalok egyebek mellett rajzfilmbl ismerhetik meg a szexulis vdekezs mdszereit, de lesznek jszer kiadvnyok, megjult honlap s multimdis DVD is szerepel az A-HA! Eszkzei kztt.
Persze nem csak az iskolban lesznek jelen a szervezet oktati: az A-HA! tancsad- s gyorssegly-szolglat minden olyan nagyszabs rendezvnyen rszt vesz, amelyre tindzserek ezrei vrhatk, gy a balatoni strandokon, a Volt, a Balaton Sound, az EFOTT s a Sziget fesztivlon is. Ht rszbl ll oktat rajzfilmsorozatukban tindzserkor fhsk meslik majd el a kzpiskolkban, hogy mirl szl a szex, mirt szp, hogyan kell csinlni s mire kell vigyzni.
A programban tbb mint ktezer felvilgost tanra mellett 150 ezer „dikcsomag" is szerepel. Ebben a Kamasz-tra-val cm kiadvny, Zsebfzet s Tipp-tr ad tovbbi informcikat a tindzsereknek. S mivel a szlknek sem knny, k munkafzetben olvashatnak arrl, hogyan beszljenek e tmrl gyerekkkel.
Alig van ma szexulis felvilgost ra az iskolkban, a tinik tjkozottsga pedig a vdekezsrl s a szexulis ton terjed betegsgekrl katasztroflis - ezt llaptja meg a Szlszeti-Ngygyszati Prevencis Tudomnyos Trsasg egy kzelmltban kszlt felmrse. A tanulmny szerint a fiatalok alig fele ismeri csak az AIDS-en kvl valamilyen ms, annl sokkal gyakoribb szexulis ton terjed betegsget.
Radsul az els szexulis aktusnl - amelynek idpontjt a felmrs 14 s 16 ves kor kz teszi - a tindzserek 90 szzalka semmilyen formban nem vdekezik. A szakemberek ennek tudjk be, hogy nvekszik a 13-18 ves lnyok krben az abortusz, amelybl a statisztikk szerint amgy is tbb van, mint kne: Magyarorszgon rnknt hat terhessg-megszaktst vgeznek.
Pedig egy vszergyrt cg felmrse szerint a dikok ignyelnk a szles kr szexulis tjkoztatst. A megkrdezett 1500 tindzser szinte egynteten elgedetlen volt jelenlegi az iskolai felvilgostssal, s 53 szzalkuk szvesen is venn, ha a felvilgostsokkor sokfle tmrl lehetne beszlgetni, gymint az rzelmekrl, kapcsolatokrl s nemi szerepekrl. A felmrs arra is rvilgtott, hogy a szexualitssal kapcsolatban a fiataloknak nem a szlk, hanem a bartok jelentik az elsdleges informciforrst.
A helyzet javtsra a Szlszeti-Ngygyszati Prevencis Tudomnyos Trsasg szeptembertl az A-HA! Orszgos Szexulis s Mentlhigins Felvilgost Program keretben felvilgost rkat tart majd az iskolkban. A fiatalok egyebek mellett rajzfilmbl ismerhetik meg a szexulis vdekezs mdszereit, de lesznek jszer kiadvnyok, megjult honlap s multimdis DVD is szerepel az A-HA! Eszkzei kztt.
Persze nem csak az iskolban lesznek jelen a szervezet oktati: az A-HA! tancsad- s gyorssegly-szolglat minden olyan nagyszabs rendezvnyen rszt vesz, amelyre tindzserek ezrei vrhatk, gy a balatoni strandokon, a Volt, a Balaton Sound, az EFOTT s a Sziget fesztivlon is. Ht rszbl ll oktat rajzfilmsorozatukban tindzserkor fhsk meslik majd el a kzpiskolkban, hogy mirl szl a szex, mirt szp, hogyan kell csinlni s mire kell vigyzni.
A programban tbb mint ktezer felvilgost tanra mellett 150 ezer „dikcsomag" is szerepel. Ebben a Kamasz-tra-val cm kiadvny, Zsebfzet s Tipp-tr ad tovbbi informcikat a tindzsereknek. S mivel a szlknek sem knny, k munkafzetben olvashatnak arrl, hogyan beszljenek e tmrl gyerekkkel.
|
j, megdbbent adatok az alkoholfogyasztsrl
Vilgszerte emelkedik az alkohollal sszefgg megbetegedsek szma
Az alkoholfogyaszts egyre n s az ezzel sszefgg megbetegedsek szma is egyre emelkedik. Vilgszerte minden huszontdik hallesetrt az alkohol a felels - olvashat egy j tanulmnyban.
Az egy fre es alkoholfogyaszts vilgtlaga vente 6,2 liter tiszta szesz, illetve krlbell 12 egysg/f hetente. A fogyaszts Eurpban a legmagasabb (11,9 liter, illetve 21,5 egysg/ht). szak-Amerikban ez 9,4 liter (18 egysg/ht), mikzben a kelet-mediterrn trsgben mindssze 0,7 liter (1,3 egysg/ht). A frfiak vilgszerte tbbet isznak, mint a nk, azonban a gazdagabb orszgokban a nk kztt nagyobb arnyban fordulnak el alkoholt fogyasztk. "Emellett figyelembe kell vennnk, hogy a felntt npessg nagy rsze, a frfiak 45, a nk 66 szzalka egyltaln nem fogyaszt alkoholt" - mondta el Dr. Jurgen Rehm, a toronti Addiktolgiai s Pszichitriai Kzpont kutatja, a tanulmny vezet szerzje.
A 2004-es statisztikk szerint a vilgon minden 25. hallesetrt (3,8 szzalk) az alkohol tehet felelss, ez az arny Eurpban a legmagasabb (10 szzalk). Eurpn bell a helyzet a volt szovjet tagkztrsasgokban a legrosszabb (15 szzalk). Az egy fre jut alkoholfogyasztst alapul vve az alkohollal sszefgg hallozsok arnya a fejld orszgokban a legmagasabb, klnsen Dlkelet-zsiban.
A tanulmny szerint az alkohollal sszefgg hallozs 2000 ta egyre ntt, fknt mivel egyre tbb n iszik. A legtbb hallesetet srlsek, daganatok, szv-rrendszeri betegsgek s mjzsugor okozta. A fiataloknl gyakoribbak az alkohol okozta megbetegedsek. Skciban 358 dollrba kerlnek az alkohollal kapcsolatos kiadsok, Amerikban 837 dollrba, mg Thaifldn mindssze 122 dollrba.
"Globlisan az alkohol okozta megbetegedsek terhei akkork, mint a dohnyzs 2000-ben, a legslyosabb a helyzet a fejld orszgokban" - olvashat a tanulmnyban. "Ez egyltaln nem meglep, mivel a vilg alkoholfogyasztsa egyre n, klnsen a kt legnpesebb orszgban, Indiban s Knban." A tanulmny a Lancet aktulis szmban jelent meg.
|
Megdbbent adatok
Statisztikai adatok, s megdbbent tnyek a dohnyzssal kapcsolatosan
- vente 5 milli olyan ember hal meg vilgon, akinek halla pusztn a dohnyzssal hozhat sszefggsbe, azaz minden 10. msodpercben bekvetkezik egy olyan halleset, amirt a dohnyzs okolhat.
- Napi 20 szl cigaretta fogyasztsa hatszorosra nveli a szvinfarktus bekvetkeztnek kockzatt.
- 14 vesnl idsebb lakossg krlbell harmada dohnyzik, melynek ksznheten orszgos tlagban fejenknt 2654, sszesen tbb mint 20 millird szl cigarettt fstlnk el vente.
- Az aktv dohnyosoknak krlbell 80%-a 18 ves kora eltt kezdi el a cigarettzst.
- A fiatalok krben egyre emelkedik a dohnyzs gyakorisga: a 15-18 vesek 30%-a dohnyzik.
- A vilgon minden nap kzel 3000 18 ven aluli vlik a dohnyzs rabjv.
- Egy aktv dohnyos, akr 20-25 vet is elvehet sajt letbl.
- A vilgon a frfiak 47%-a / nk 12%-a dohnyzik.
- A tudomnyos szmtsok azt bizonytjk, hogy a tdrk okozta hallozs 90-95%-a, az egyb szervek rkos megbetegedsnek kzel egyharmada, a szv- s rrendszeri betegsgek kzel egynegyede elkerlhet lenne, ha nem dohnyoznnk.
- Magyarorszgon a lakossg 40-50%-a dohnyos, az Egyeslt llamokban ez az arny mindssze 26%.
- Haznk a cigarettafogyasztsban a vilgon az els helyen ll.
- A dohnyzs tlagosan 65 000 forintos ves kiadst jelent. Az ers dohnyosok ennek hrom-ngyszerest is elkltik.
- Az Egyeslt llamokban vente 1 %- kal cskken a dohnyz lakosok arnya.
- A szervezet a dohnyzs abbahagysa utn csak bizonyos idvel tud megszabadulni a dohnyzs kros hatsaitl, gy nhny vig a "volt dohnyosok" rizikja - a szvinfarktus kialakulsa szempontjbl - nagyobb, mint azok, akik sohasem dohnyoztak. De a "volt dohnyosok" kockzata minden esetben kisebb, mint az aktvan dohnyzk.
- Minden vben a dohnyzs tbb embert l meg, mint a kzlekedsi balesetek, tzesetek, AIDS, alkohol s egyb drogok egyttesen, s ezzel vezet hallok a fejlett orszgokban.
- A dohnyzs csak az USA-ban vente50 millird dollr kltsget okoz az llamnak.
- A fld lakossgbl 1,1 millirdan dohnyoznak s ennek kzel szzszoros mennyisgt szvjk el naponta.
- A ma dohnyzsra rszok tizenvesek fele vrhatan a dohnyzstl fog meghalni lete derekn.
- Csak az USA-ban 300.000 passzv dohnyos gyermek szenved slyos lgzsi nehzsgekkel.
- A dohnyfstbl eddig kimutatott 4.000 anyagbl 43-rl ksrletesen bizonytott, hogy rkot okoz.
- A dohnyzs frfiaknl cskkenti a spermiumok letkpessgt, s impotencihoz vezethet.
- A dohnyfst nknl megnveli a csontritkuls eslyt s fokozott szrzet nvekedshez vezethet.
- Azon orszgokban, ahol vtizedek ta elterjedt a dohnyzs: a tdrk-hallozs 90-95 %-rt, az sszes rkhallozs 30-35 %-rt, az idlt lgti betegsgekben bekvetkez hallozs 80-85 %-rt, a szv s rrendszeri hallozs 20-25 %-rt a dohnyzs okolhat.
-
A vilgon naponta mintegy 77, vente pedig 28 000 olyan embert vesztnk el, akiknek a halla sszefggsbe hozhat a DOHNYZSSAL (14 593 frfi s 13 407 n)!
-
A dohnyzsvalsznsge jelentsen magasabb Budapesten, mint brhol msutt az orszgban a fvrosi felnttek 39% dohnyzik. A legkedvezbbek az adatok a megyei jog vrosokban, ahol "csupn" 29% gyjtott r az elmlt hten.
-
A kzpkor dohnyosok 47, az idskorak 62% kezdte a dohnyzst fiatal felnttknt (18 ves korban vagy afelett) a ma 18-30 ves dohnyosok kztt ez az arny mindssze 26% vagyis e korosztly hrom negyede gyermek- vagy serdlkorban kezdte a dohnyzst.
- A dohnyosok s nem-dohnyosok egytt - 97 szzalka gondolja, hogy a dohnyzs kros az egszsgre. A dohnyosok 95 szzalka is azon a vlemnyen van, hogy a cigarettzs rtalmas az egszsgre (mgis dohnyoznak).
- A dohnyosok elnzbbek a cigarettban tallhat kros anyagokkal szemben. 6% szerint ezek nem felelsek a tdrk kialakulsrt (a nemdohnyzk 2% gondolja ugyanezt) 7% nem tartja felelsnek ezeket a szv- s keringsi betegsgek kialakulsban (nemdohnyzk: 3%) 5% szerint ezek nem jtszanak szerepet a ggerk kialakulsban sem (nemdohnyzk: 2%).
- Az amerikaiak tolerancija a dohnyosokkal szemben: 40% teljesen kitiltan a dohnyzst az ttermekbl (a magyar tlag 24%) 34 szzalk a munkahelyekrl (Mo.: 14%) s 24% a szllodkbl is (Mo.: 13%).
- Azok, akik 11 vesen arrl szmoltak be, hogy mr elszvtk letk els cigarettjt, jval nagyobb esllyel vltak dohnyoss a ksbbiekben, mint a tbbiek. Ez mg akkor is igaz, ha az els szl cigaretta utn vekig nem gyjtottak r.
- A "tzkeresztsgen" mr tesett gyerekek tbb mint ktszer akkora arnyban dohnyoztak 14 vesen, mint azok, akik 11 ves koruk eltt nem gyjtottak r soha.
- A dohnyipar vi 4,6 millird dollrt, azaz napi 12,6 milli dollrt klt dohnyreklmokra.
- A dohnyz felnttek 90%-a 18 ves kora eltt, mg a "kemny mag" 11-13 ves kora kztt kezdett el dohnyozni.
- A tdrk tbb nt l meg vente, mint a mellrk, s hogy a dohnyzs tbb gyermeknket fogja meglni, mint a kbtszerezs, az alkoholizmus, az ngyilkossg s a balesetek egyttvve.
- A dohnyz nk 50%-al nagyobb esllyel kapnak in
|
[7-1]
|