Az albbi rs a keleti vilgszemllet tbbezer ves hagyomnyt trja elnk, egy szmunkra sajtos univerzumszerkezetrl alkotott elgondolst bemutatva. Az sszellts az Indiai vdikus szentrsok alapjn kszlt, sszefggsekben szemllve a dolgot elgondolkoztat...
A vilgmindensg felptse (A lelki s az anyagi vilg):
Isten teljes teremtse a lelki s az anyagi vilgbl ll. Arnyaikat tekintve a lelki vilg a teremts hromnegyed, mg az anyagi az egynegyed rszt teszi ki. A Vdk szerint hozznk hasonlan a Legfelsbb rnak is van teste. Teste s testnek kzvetlen ragyogsa hatja t a lelki vilgot, az bels energijt. Teste ragyogsnak tvolabbi kisugrzsa jelenti az kls energijt, vagyis az anyagi vilgot. A lelki vilg kezdetnl testnek ragyogsa, mg finom, knny s teljesen transzendentlis, azonban attl folyamatosan tvolodva energii egyre tvolodnak az lelki fnytl s ktttebbek, kzzelfoghatbbak, szilrdabbak s durva eszkzkkel is mindinkbb rzkelhetbbek lesznek. Teht teremtsben, lelki energiitl, testnek ragyogstl tvolodva, folyamatosan egyre durvbb formban jelenik meg az anyag. Annak ellenre, hogy a lelki s az anyagi vilgok ugyangy Isten teremtsnek rszei s mindkett egy forrsbl szrmazik s ugyanaz az energia biztostja ltezst, mgis lnyeges eltrs van a kett kztt, melyet a kvetkez jellemzsek szemlltetnek.
A lelki vilg jellemzi:
A lelki vilgra, Isten lakhelyre a kvetkez jellemz: vgtelen kiterjeds, az anyagi univerzumhoz hasonlan bolygk alkotjk, m ezek az gitestek nragyogak, teht ott soha sincsen sttsg. A bolygk laki mentesek az anyagi lt ngy szenvedstl: a szletstl, az regkortl, a betegsgtl s a halltl, vagyis rkletek, tisztn lelkiek, akik sosem szlettek meg s sosem fognak meghalni, csupn Isten szerves rszei, aki megnyilvntotta ket nmagbl, hogy szeretetteljes trsasga legyen. Ennek a vilgnak a lte vgtelen. Az ott lk mind rkkval lelki testtel rendelkeznek, s mindannyian csalhatatlanok, vagyis sosem jut eszkbe Isten ellen fordulni s lemondani szolglatrl. A lelki vilg megszmllhatatlan bolygjn Isten sok milli teljes rtk kiterjedse uralkodik, de Legfelsbb Istensg csak egy van. A Legfelsbb r hajlkn a palotk csodlatos kvekbl llnak, a fk kvnsgfk, melyek minden hajt teljestenek, a tehenek pedig korltlan mennyisg tejet adnak. Mindenki egyni, gynyr teli kapcsolatban ll a Legfelsbb Szemllyel, s ezt a boldogsgot semmi sem rnykolja be.
Az anyagi vilg helyzete:
Ezzel szemben az anyagi vilg, mint Isten transzcendentlis ragyogsnak kls energija teljesen ellenttesen mkdik a lelki vilggal. A lelki vilg torz tkrkpnek is szoktk nevezni, mivel ugyan itt minden dolog lekpezdse megtallhat, amelyek eredeti formjukban a lelki vilgban lteznek, azonban vilgunkban ezek minden formjhoz kapcsoldik valamilyen fajta szenveds. Vilgunkban mi egy mland anyagi testtel rendelkeznk melyben olyan folyamatok taninak kell lennnk melyek rk lelki termszetnkkel teljesen ellenttesek, nevezetesen a szletssel, a halllal, az regkorral s a betegsgekkel. Mg a lelki vilgban sosem kell tesnnk ilyenfle vltozsokon, az llandan boldog, tudssal teli elpusztthatatlan llekknt helyzetben. A lelki vilgban a fnyessg s ragyogs uralkodik, mg vilgunkban ha, a nap nem vilgt meg minket lland sttsg van s csak mestersges vilgostssal tudunk fny elidzni, a ragyogst ptolni. A lelki vilg boldogsgt az nzetlen szeretetteljes kapcsolatok jellemzik, mg vilgunkban folyamatosan szembeslnnk kell nmagunk s msok kielgthetetlen vgyaival, melyek szenvedshez vezetnek, stb… A fldi let clja nem ms, minthogy megannyi megprbltats s feladat elvgzse utn rbredjnk eredeti termszetnkre s visszakerljnk a lelki vilgba. Az anyagi vilg fennllsa sorn peridikusan, klnfle korszakokon megy keresztl.
A vilgkorszakok:
A Vdk ngy vilgkorszakot emltenek meg, a Szatja, Trta, Dvpara s Kali korszakot. A vilgkorszakok a fld trtnete sorn krforgsszeren vltjk egymst (ezeket arany-, ezst-, rz- s vaskornak is nevezik). A klnbz korszakok eltr idtartamak, vagyis korszakrl-korszakra idtartamuk egyre cskken. Ezek szerint a legutols korszak a legrvidebb, azonban a legsttebb is. Amint lezajlott a ngy korszak egy, egymst kvet kre, a korszakok ismtelt peridikus ismtldsre kerl sor.A ngy korszak ezer kre alkotja Brahm, az els teremtett llny egy napjt. (a sajt idszmtsa szerint) szz vig l, majd is meghal. Ez az idtartam a mi veinkkel szmolva hromszztizenegybilli-negyvenmillird vnek felel meg, melynek leteltvel az anyagi vilg s a benne lak llnyek megnyilvnulatlan llapotba kerlnek s visszahzdnak az Istensg Legfelsbb Szemlyisge testbe. Az j Brahm szletsekor az anyagi univerzum ismt megnyilvnul s a folyamat kezddik elrl. Az egszen addig megy gy, mg a legutols llek is vissza nem tall Istenhez, eredeti llapotba, vissza Istenhez. A Szatja korszakot (arany korszakot) erklcsi tisztasg, blcsessg s vallsossg jellemzi, mivel a tudatlansgnak s a bnnek szinte nyoma sincs. A bn a Trta (ezst korszak) korszakban kezddik. A Dvrapa korszakban ( rz korszak) a bn mg nagyobb mrtket lt, ezzel prhuzamosan n az erklcstelensg s a vallstalansg. A tantsok szerint jelenleg egy Kali-korszaknak (vaskornak), vagyis a negyedik, lezr szakasznak a kezdetn vagyunk, amely tezer ve kezddtt s mg ngyszzhuszonhtezer vig tart. Ezt az idszakot egyre fokozd mrtkben, felettbb sok kzdelem, ltalnos tudatlansg, vallstalansg s bn, valamint az igazi erny csaknem teljes kiveszse jellemzi. A Bhagavad-Gitban gy olvashatunk errl a korrl: „Ebben a korszakban a bn olyan hatalmas mrtket lt, hogy a korszak vgn Maga a Legfelsbb r jelenik meg, mint Kalki avatra, hogy elpuszttsa a dmonokat s megmentse bhaktit (hveit), s hogy elkezdje a kvetkez Szatja korszakot.” (Bhagavad-Git 4.17. Magyarzata) Brahm hallval, vagyis az anyagi vilg megsznsvel, az llnyek, egy ideig megnyilvnulatlan llapotba kerlnek, vagyis az jabb teremtsig nem ltenek kzzelfoghat formt. Amikor az jabb teremts bekvetkezik, az llnyek, akik az elz korszakok sorn nem szabadultak fel, jra testet ltenek az anyagi vilgban. Ekkor nem kezdik tapasztalsukat teljesen elrl, hanem korbbi fejlettsgi szintjknek megfelelen ltenek testet, vagyis a korbban elrt fejlettsgi szintjk nem vsz krba.