Hamvas Bla - Scientia sacra I-III.
A kpre kattintva elrhet az els ktet:

A kpre kattintva elrheted a msodik ktet:

Az emberi trtnet idszmtsunk eltt krlbell hatszz esztendeig folyamatosan sszefgg; ekkor egy vagy kt, de semmi esetre sem tbb mint hrom nemzedk alatt az id megvltozik. A hatszzas vet megelz s kvet kort csaknem kzzel kitapinthat fggny vlasztja el; hogy mi az, ami a fggny eltt, mifelnk van, vilgos; azt, ami a fggny mgtt van, tallgatni kell. Az emberi szemlyek rohamosan valszertlenn vlnak. Az esemnyek krvonala elmosdik. A lt rthetetlenn lesz. Konfu-crl magnletig terjed rszletes rteslseink vannak; az egy nemzedkkel idsebb Lao-ce alakja homlyba vsz. Hrakleitoszrl sok lnyeges adatot tudunk; a nla nhny vvel idsebb Pthagorasz lnye csupa legenda. Az ember a talajt annyira elveszti a lba all, hogy azt hiszi, nem is a fldn, hanem idegen csillagzaton jr. Az elemi dolgok bizonytalann lesznek; az esemnyeket s szemlyeket nem lehet megfogni; a lt rejtlyes s az id dereng.
Idszmtsunk eltt krlbell hatszz vvel lt Knban Lao-ce s Konfu-ce, Indiban Buddha, Irnban az utols Zarathusztra, Kis-zsiban Hrakleitosz, Egyiptomban az utols Toth, Itliban Pthagorasz. A vltozst ma mint egy fggny leeresztst ltni. Akkor azonban nemcsak tapasztaltk, minden jel arra vall, hogy azt, ami trtnt, akkor jobban rtettk. s klns, hogy brmilyen tvol fekv terletekrl s brmennyire egymstl fggetlen emberekrl van sz, a vltozst csaknem egyrtelmen s csaknem ugyanazokkal a szavakkal tlik meg.
Isten nem rejtly. Rejtly az, hogy van valami Istenen kvl. Isten a nyilvnval lthatatlan. A misztrium nem Isten, hanem a vilg, ahogy nem a szellem a misztrium, hanem a termszet, nem a llek, hanem a test. Isten megismerse nem nehz. Deu et Jahve, mondja a prfta, ismerd meg Istent. Gnthi ton krion, rja Pl apostol. Szks s szegny emberisg volt az, amely a delphoi feliratot gy rtelmezte, hogy ismerd meg nmagadat. A gnthi szeauton rtelme eredetileg minden bizonnyal az volt: ismerd meg, hogy isteni vagy. Amikor Jzus lnynek isteni voltrl beszlt, a zsidk jajveszkelni kezdtek. Jzus pedig a zsoltrokbl idzett (Zsolt. 82:6), s azt mondta: „Nincs-e megrva trvnyetekben, hogy istenek vagytok (elohim atem), mindnyjan a legfelsbb fiai?”
Kaczvinszky Jzsef: Kelet vilgossga I.-II.-III.

A Kelet vilgossga els ktete az sz s a logika, a msodik az let, a harmadik pedig a lnyeg megismersnek, szempontjbl trgyalja a jgt. Szerz szavaival: " A yoga nem elmlet, nem gondolkodsra pl tudomny s nem is valls. A yoga nem holt tan, mint ahogy a matematika sem az. A yoga kulcsa: az 'arany kzpt', az egyensly kzpvonala. A nyugati blcselet terikat llt s megmagyarzni igyekszik a lt lnyegt. A yoga ezzel szemben nem elmletek fellltsra trekszik, hanem a lt lnyegnek a kzvetlen megismerse a clja! A yoga arra tant, hogy vannak helyes s helytelen cselekedetek, - a helyesek elsegtik a fejldst, a helytelenek pedig htrltatjk. Aki nem a sajt tapasztalatai rvn gyzdik meg a megismers lehetsgeirl s valsgrl az sohasem foghatja fel teljes mrtkben a yoga lnyegt. Elszr tudomsul kell venni a yoga lltsait, azutn elmlkedni kell azokon, vgl pedig bensleg t kell lni az igazsgt. A yognak szmos gazatt klnbztetjk meg. Valamennyi ms, egymstl eltr irnyt kvetve trekszik a vgs cl fel. Cljuk azonban mindenkor egy s ugyanaz: a ktttsgekl val felszabaduls. Csupn a mdszerk s az eszkzeik klnbznek. Valamennyiknek a lnyege megtallhat azonban abban az alapvet yoga-rendszerben, melyet Patandzsalinak yoga-aforizmi foglalnak magukban."
Balogh Bla - Vgs valsg
A kpre kattintva elrhet

A Vgs Valsg taln az els olyan m, ami thidalja a materialista, az idealista s az ezoterikus vilgnzet kztti szakadkot. Tudomnyos eredmnyeink, kpessgeink s lmnyeink fellvizsglata utn tarthatatlann vlik az elkpzels, miszerint gondolatainkat az agy hozza ltre, s tarthatatlann vlnak az evolci kezdeteirl alkotott felttelezsek is. A hall utni, valamint a szlets eltti let lehetsge mr nem hit krdse, hanem fizikai trvnyszersg. Megdbbenten j vilgkp ez, ami a lttel kapcsolatos krdseink tbbsgre is vlaszt adhat.
Tibeti knyv letrl s hallrl

Szgyal Rinpocse, Nyugaton l tibeti buddhista tant s mester sszefoglal munkja a haldoklsrl s hallrl szl tradicionlis tibeti tanokat magyarzza, s veti ssze a modern vilg hallkutatsaival. A meditci nagy mestere Nyugaton eddig csak homlyosan ismert, tfog kpet ad letrl s hallrl, kiegsztve "A Tibeti Halottasknyv" tantsait. Szgyal Rinpocse az si hagyomny egyszer, de mgis hatsos gyakorlatait mutatja be, amelyeket brki brmilyen vallsi httrrel elvgezhet, hogy rtelmet adjon letnek, segtse a haldoklkat s maga is felkszljn a hallra.
A Bhagavad Gta - gy, ahogy van...
A kpre kattintva elrhet a ktet

A Vda-irodalom egyik legfontosabb rsze ez a knyv, mely a nagy eposz, a Mahbharata egyik fejezete. Ez a m rendkvli hatst gyakorolt a jga s a vallsok fejldsre India hatrain kvl is. Gondolatai megtallhatk minden valls tantsban, s a hinduk szmra pedig a legfontosabb szentrs. Szmos szp fordtsa ltezik magyarul is, mert sokakat megrintett kltisge s drmaisga. A Bhagavad-gt azonban olyan lnyeges filozfiai krdseket trgyal, amiket a hinduizmus gyakorlattl tvol l fordtk csak tredkesen tudtak tolmcsolni. Az ltalunk kzreadott fordts a filozfiai tisztasgra, a gondolatok pontos kzvettsre helyezi a hangslyt. A XX. szzad egyik legjelesebb vaisnava hindu mestere, A.C. Bhaktivdanta Szvm angol fordtst kvetve a fiatalon eltvozott magyar hindu szerzetes tanr, B.A. Narajan Szvm ltette t magyar nyelvre. |